Košická futbalová aréna

Údaje o stavbe

Autori architektonického riešenia:
Ing. arch. Csaba Ambrus
Projektant architektonickej časti:
Ing. Erik Hrnčiar
Projektant rozhodujúcej odbornej časti:
statika stavieb: HESCON s. r. o. - Ing. Erik Hrnčiar, Ing. Patrik Meško projektanti inžinierskych stavieb: Ing. Peter Bíró, Ing. Štefan Ganaj, Ing. Peter Žák, Ing. Marek Kukumberg elektrotechnické zariadenia stavieb: Ing. Peter Bíró, Marek Štenda, Ing. Marek Kukumberg, Rastislav Kabele, Ing. Ivan Horváth energetické zariadenie stavieb: Ing. Peter Kopecký technické vybavenie stavieb: Ing. Štefan Erdélyi, Ing. Štefan Ganaj, Ing. Pavol Džuba technologické zariadenie stavieb: Ing. arch. Tomáš Leššo interiérový a grafický dizajn: kolektív autorov Peter Maukš, Mira Maukš, Roman Juhás
Hlavný zhotoviteľ:
AVA - stav, s. r. o.
Hlavný stavbyvedúci:
Ervin Gányovics
Stavebník, developer:
Košická Futbalová Aréna a. s.
Dozorná činnosť:
DIRO s. r. o. - Ing. Milan Vaska
Celkové inv. nákl. (bez DPH):
24212085 €
Doba výstavby:
10/2018-2/2024
Fotografie:

Opis stavby

Na základe urbanistického riešenia v súlade s územným plánom mesta sa môže stať novovybudovaný štadión a jeho okolie atraktívnym kultúrno-spoločenským miestom v krajskom meste Košice.  Vďaka umiestneniu areálového komplexu Košickej futbalovej arény sa splnili základné požiadavky UEFA a Slovenského futbalového zväzu pre bezproblémový prísun divákov aj z európskych klubov. Je jednoducho dostupný pre leteckú dopravu z blízkeho letiska, aj pre napojenie na železničnú dopravu či na diaľničnú a mestskú dopravnú sieť. Praktickou výhodou je aj možnosť organizovania iných zaujímavých kultúrno-spoločenských podujatí. Okrem samotného štadióna s vyhrievanou hracou plochou je súčasťou areálu aj multifunkčná rozptylová plocha pre prenosové vozy televízie, VIP, autobusy hráčov a aktérov. Významnou súčasťou štadióna je potrebné prevádzkové zázemie podľa štandardov UEFA pre štadióny 4. kategórie, ako aj doplnkové administratívne zázemie futbalového klubu. Hlavným architektonickým cieľom návrhu bolo vytvoriť ikonickú stavbu nadregionálneho významu, v budúcnosti ľahko identifikovateľnú s mestom Košice. Architektúru štadióna tvorí výrazný dynamicky tvarovaný disk s perforovaným opláštením okolo betónových a oceľových nosných konštrukcií jednotlivých tribún a nad priehľadnou plochou bezpečnostných oplotení, kde sú vnútorné kryté ochodze štadióna, promenády s bufetmi a toaletami pre divákov, oddelené od exteriéru.

Prestrešenia veľkej konzolovej strechy tribún prekrývajú trapézové plechové a na 1/3 priesvitné polykarbonátové krytiny odolné proti UV žiareniu. Netypické tykadlové osvetľovacie stožiare v dvoch výškových úrovniach na tribúnach A a C zabezpečujú predpísaný stupeň osvetlenia hracej plochy pre HD prenosy v 4. kategórii UEFA. Táto kompozícia je na západnej strane doplnená vysunutým kompaktným objemom viacpodlažnej hlavnej budovy s prevádzkovými priestormi klubu, reštaurácie či priestormi pre médiá a tlač, VIP hostí a aktérov podujatí. Objekt hlavnej budovy má oddelené tri vstupy so samostatnými schodiskami a výťahmi pre VIP, médiá a klub. Stavba hlavnej budovy na západnej strane vyniká vďaka  výraznej presklenej štruktúrovanej fasáde, ktorá zabezpečuje prepojenie interiérových priestorov s exteriérom a poskytuje výhľady na každom podlaží. Architektúra Košickej futbalovej arény je doplnená zelenými plochami a okrasnými stromami v dláždenej ploche v bezprostrednom okolí štadióna, vytvárajúc takto atraktívny verejný priestor. Pešie vstupy do štadióna sú situované na úrovni prízemia bezbariérovo, priamo z verejného priestoru tak, aby nedochádzalo k funkčným kolíziám počas prevádzky štadióna. Pre prípadný zásah s vozidlami ambulantných sanitiek, hasičských vozidiel a policajnej techniky je na rozptylovej ploche dookola štadióna vytvorený voľný koridor. Areál je dopravne napojený cez novú prístupovú komunikáciu na parkovisko B na západe a parkovisko A na južnej strane, ktoré nadväzuje na rozptylovú plochu. Celý areál má vybudovanú vlastnú infraštruktúru inžinierskych sietí – dažďovú kanalizáciu splaškovú kanalizáciu, vodovodnú sieť a areálový požiarny vodovod,  vysokonapäťovú prípojku k vlastnej trafostanici na 1. nadzemnom podlaží hlavnej budovy a horúcovodnú prípojku spoločnosti Tepelné hospodárstvo k odovzdávacím staniciam tepla na  1. podzemnom podlaží pre vykurovanie hlavnej budovy a ihriskovej plochy. V nočnej scenérii v čase podujatia cez perforované fasádne opláštenia svetlá žiaria von z útrob ochodze štadióna a ihriskovej plochy horizontálne a cez nekrytú časť ihriskovej plochy difúzne vertikálne ako tlmené svetlo.

Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Hlavní mediálni partneri
Mediálni partneri