Údaje o stavbe
Opis stavby
Eurovea Tower je súčasťou polyfunkčného komplexu EUROVEA, ktorý spája obchodné, bytové a kancelárske priestory. Urbanistické prepojenie troch hlavných ulíc v panoráme mesta predurčilo trojuholníkový pôdorys mrakodrapu Eurovea Tower. Stvárnenie budovy bolo architektonickou výzvou nielen z dôvodu povedomia, ktoré je meradlom budúcich výškových budov na Slovensku, ale predovšetkým pre jej polohu priamo na brehu Dunaja.
Dizajn pozostáva z kompaktnej, 168 metrov vysokej veže, oživenej obklopujúcimi balkónmi s unikátne navrhnutými rímsami a vertikálnymi lamelami, ktoré dodávajú budove exkluzívny vertikálny tok. Základňa veže má obytnú halu a kaviareň, susediacu s brehom rieky.
Rohy trojuholníkového pôdorysu umožnili umiestniť väčšie byty s možnosťou panoramatických výhľadov na celú Bratislavu. Preto bolo kľúčové zabezpečiť, aby vertikálne konštrukčné prvky boli v týchto lokalitách čo najtenšie, a to aj napriek najvyššiemu statickému zaťaženiu, s úmyslom poskytnúť budúcim obyvateľom nerušené výhľady. Rohové stĺpiky sú vysoko pokrokovým riešením. Vysokopevnostná oceľ je prepojená so železobetónovým ohňovzdorným plášťom kruhového tvaru. Kým evakuujú všetkých ľudí, musí budova vydržať 180 minút bez narušenia nosnej konštrukcie a s minimálnym rizikom pre jej obyvateľov. Železobetónové stropné dosky – na niektorých miestach s rozpätím viac ako 10 m – boli na odľahčenie betónu vyplnené plastovými guľami.
Eurovea Tower ponúka na 46 poschodiach 408 exkluzívnych rezidencií s praktickými dispozíciami s vysokými stropmi a vysoko kvalitným štandardom vybavenia. Každá rezidencia má terasu s výhľadom na rôzne časti Bratislavy. Rezidenti majú k dispozícii vstupnú lobby s recepciou a možnosť prechodu do nákupného centra suchou nohou. Dostatok parkovania je samozrejmosťou. Stavba je v dotyku veľkorysých verejných priestorov pre oddych aj aktívne trávenie voľného času. Cieľom bolo vytvoriť hodnotný verejný priestor, ktorý by bol v súlade s dizajnom samotnej veže a tiež s nákupným centrom Eurovea. Prestavbou Pribinovej ulice sa až 80 percent automobilovej dopravy dostalo pod terén, vďaka čomu vznikol plnohodnotný bulvár so širokými chodníkmi a bezpečnou segregovanou cyklotrasou napojenou cez Most Apollo na medzinárodnú cyklotrasu na južnom brehu Dunaja. Vodné prvky spolu s dostatkom zelene zabezpečujú klimatickú pohodu. Alej stromov poskytne tieň, ktorý zabráni prehrievaniu plôch chodníkov a vytvorí príjemné prostredie pre návštevníkov, pracujúcich aj obyvateľov štvrte.