Údaje o stavbe
Opis stavby
Riešenie stavby vychádza z priestorových možností lokality výstavby. Stavbu bolo potrebné umiestniť medzi ochranné pásma významných dopravných komunikácií. Na strane od obce Švošov bolo nutné rešpektovať ochranné pásmo železnice na trati Košice – Žilina spadajúcej do medzinárodnej železničnej siete. Prístup na stavenisko bol blokovaný podchodom pod železničnú trať popod mostný objekt na kilometri 290,842. Výška podchodu popod železničnú trať tu je 2,25 m.
Na strane od obce Hubová sa nachádza ochranné pásmo medzinárodnej cestnej trasy I 18 v úseku Kraľovany – Ružomberok. Situácia bola komplikovaná priepusťou popod komunikáciu, ktorá znemožňovala umiestnenie budovanej cyklolávky vo väčšej vzdialenosti od pôvodnej lávky pre peších vzhľadom na vlastníctvo okolitých pozemkov. Taktiež povodím Váhu nebola povolená výstavba piliera cyklolávky v toku rieky Váh vzhľadom na malý prietokový profil a blízkosť priehrady Liptovská Mara pre prípad potreby nadmerného odtoku vody z priehradného jazera cez hrádzu Bešeňová.
V súlade s priestorovými možnosťami bola stavba založená na troch samostatných základových blokoch, pričom základový blok vyvažovacích lán je doplnený jedným radom mikropilót na strane vzdialenejšej od pylónu.
Základové bloky na strane Švošova sú prepojené tromi oceľobetónovými nosníkmi s prierezom 1,00 x 1,00 m, s dĺžkou 5,00 m. Ich úlohou je zachytenie protismerných horizontálnych síl. S ohľadom na možnosti lokality bola použitá jednostranne zavesená lanová oceľová konštrukcia s priehradovým viacpoľovým mostným nosníkom trojuholníkového prierezu a dvojdriekovým plnostenným pylónom. Lanové závesy sú umiestnené v dvoch šikmých rovinách. Do mostného trámu sú zakotvené vo vzdialenosti každých 15 metrov. Kotvenie lán je navrhnuté tak, že umožňuje dopínanie a výmenu lán na dolných koncoch pri nosnom tráme a na kotevnom bloku vyvažovacích lán. Realizácia mostovky sa uskutočnila z kompozitných materiálov. Rošty majú výšku 50 mm s trojmilimetrovou krycou lamelou.